Atnaujintas apleistų žemės ūkio naudmenų duomenų rinkinys AZ_DRLT

2020-12-23

Valstybės įmonė Valstybės žemės fondas sėkmingai užbaigė 2020 metų IV etapo (nuo liepos 1 d. iki gruodžio 1 d.) Apleistų žemės ūkio naudmenų duomenų AŽ_DRLT rinkinio tikslinimą. 2020 metais iš viso buvo gauta daugiau nei 1 tūkst. šalies gyventojų pranešimų apie jų sutvarkytus apleistų žemės ūkio naudmenų plotus. Pažymėtina, kad kaip ir III etapo metu, didžioji dalis apleistų žemės plotų buvo patikslinti atsižvelgiant į asmenų pateiktus pranešimus apie tokių plotų sutvarkymą.

Daugiausiai, net 400 užregistruotų pranešimų apie apleistų plotų sutvarkymą yra fiksuota Vilniaus rajono savivaldybės teritorijoje.

Žemėlapyje pavaizduotas asmenų pateiktų prašymų pasiskirstymas pagal šalies savivaldybes.

AZ prasymai

Gautus gyventojų prašymus galima suskirstyti į dvi grupes:

  • Apleistų žemės ūkio naudmenų žemės sklype sutvarkymas t.y. sumedėjusių augalų kirtimas/pjovimas;
  • Apleistų žemės plotų tikslinimas dėl žemės sklypuose pasikeitusių žemės ūkio naudmenų atlikus žemės sklypo kadastrinius matavimus.

Atliekant žemės sklypų kadastrinius matavimus ar kadastro duomenų atnaujinimo darbus, ypatingas dėmesys atkreipiamas į naudmenų eksplikaciją žemės sklypo plane. Pateikiame pavyzdį, kaip po atliktų kadastrinių matavimų, atrodo teisingai parengtas žemės sklypo planas su faktiškai žemės sklype esančiomis naudmenomis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad žemės sklypo plane augantys krūmai ar medžiai turi būti pažymėti atitinkamu sutartiniu žymėjimu.

AZ pvz1

AZ pvz2

Jeigu žemės sklype buvo nustatyti apleistų žemių plotai, kurie pažymėti AŽ_DRLT, atlikus žemės sklypo kadastrinius matavimus ar žemės sklypo kadastro duomenų atnaujinimą, žemės sklypo savininkai ar naudotojai apie tai nedelsiant turi informuoti Valstybės žemės fondą (geriausia siųsti parengto plano kopiją adresu: apleistoszemes@vzf.lt).

Atkreipiame dėmesį, kad atsižvelgiant į teisingai parengtą žemės sklypo planą, apleistos žemės plotai, užfiksuoti žemės sklype bus panaikinti.

AZ statistika

Informuojame, kad atlikus AŽ_DRLT duomenų rinkimo tikslinimą pagal 2020 m. ortofotografinio žemėlapio ORT10LT duomenis bei atlikus patikrinimo vietovėje darbus, gautas galutinis 2020 m. apleistų žemių erdvinių duomenų rinkinys AŽ_DRLT.

Pagal atnaujinto apleistų žemių erdvinių duomenų rinkinio AŽ_DRLT duomenis, 2020 m. gruodžio 1 dienai apleistos žemės ūkio naudmenos Lietuvos Respublikos teritorijoje užima 46977 ha. Pažymėtina, kad lyginat su 2020 m. liepos 1 d. šalies teritorijoje apleistų žemės plotų sumažėjo 1180 ha, o per 2020 m. šalyje apliestos žemės plotai sumažėjo net 2086 ha.